Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Autonomija za Vojvodinu

Komentari (39) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 16 decembar 2009 18:41
Horacije
„...i poseduje određene zalihe ugljenih hidrata....“ Ugljeni hidrati su slatki (i šećer spada u ugljene hidrate). Oni ne mogu biti nekakva ozbiljna baza za srpsku energetsku industriju. To me je začudilo.
Medjutim, u Stratforovom tekstu stoji: “…..and some limited hydrocarbon deposits…” , što znači : “…. I izvesne OGRANIČENE/MALE zalihe UGLJOVODONIKA….” , a to nisu ugljeni hidrati (u ugljovodonike spadaju nafta, zemni gas, itd.). To je već nešto drugo.
Preporuke:
0
0
2 sreda, 16 decembar 2009 19:53
iz Amerike
Madjarska- svakao ima pretenzije na teritorijalno prosirenje na racun svojih suseda ukljucujuci i Srbiju, ( kao uostalom Hrvatska, BiH, Albanija i Bugarska (sve su to poznate cinjenica) ali iza svih ovih povampirenih zahteva stoji Nemacka i njeno ohrabrenje za ovakve zahrteva i kao i aktivna intervencija za secesije ako su u nemackim interesima. Naime nemacki etnicki model je u osnovi EU. Odatle i nemacko ucesce u rasturanju JU 1990ih. Ali proces se nastavlja jer Nemacka ce trudi da rasparca i ostale multietnicke drzave: Spaniju, Francusku i Italiju po plemenskim/ etnickim principima za stvatanje "cistih" drzavica jer se etnicka kohezija smatra najpozeljnijim oblikom za sprovodjenje politickog i ekonomskog sistema EU i drzanja pod kontrolom. Naravno sama Nemacka se po istim principima UVECAVA i jaca jer nastoji da ujedini nemacko govorno podrucja na stetu svojih suseda. Pogledati: http://www.german-foreign-policy.com/en/fulltext/56304
Balkansko podrucje je podeljeno na nemacku i USA sferu interesa. JU je rasturena da bi se Slovenija, Hrvatska i BiH dovele pod nemacku sferu. Vojvodina takodje spada u tu sferu jer je za Nemacku od velike vaznosti da kontrolise recni tok Dunava koji povezuje Severno more sa Crnim. Juzni delovi bivse JU kao Albanija i Makedonija su USA sferi. Kosovo je vazno i strategijski ali i zbog ogromnog profita od kontrole narkotika, opijum iz Avganistana se preradjuje i distribuise iz Kosova i Makedonije. US je pred finansijskim kolapsom i ovo je US vojsci i CIA najveci izvor prihoda. Kad se taj lanac prekine drukcije ce se pristupiti ovom podrucju.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 16 decembar 2009 20:26
paja patak (1)
Autonomija u Srbiji, zemlji sa 8 miliona (ili otprilike toliko) stanovnika – a u toj “autonomiji“ je 70% Srba; tako im se zove i država?! Koja je to planeta? Koji im je đavo? Kome to treba, i zašto? Pre 40 godina odoh odande. Živim u Holandiji, zemlji sa 16 miliona stanovnika, 12 provincija i 441 opštinom – a nijedne autonomije, i to uprkos činjenici da je jedna provincija: Frisland, naseljena Frižanima, narodom koji ima svoj poseban jezik – a opet niti imaju, niti traže neku “autonomiju“. Svaka provincija ima od države niz delegiranih ovlašćenja, na čelu provincija stoje “Kraljevski Komesari“ (imenovani od strane Krune, ali po političkom ključu) sa nekom vrstom “vlade“, sve provincije imaju svoje skupštine (birane na izborima) i imenuju svoje predstavnike (75) u Senat/Gornji Dom Parlamenta. Drugi deo (150 članova) Donjeg doma se bira na neposrednim izborima i ustvari je bitan. Zemlja ima 441 opštinu. Na čelu svake je “Gradonačelnik“ koga (po političkom ključu i formalno) imenuje Kruna, a opštinski Savet (“opštinsku vladu“) biraju birači na direktnim izborima. Političke partije ostavljam sada po strani (kao i prekomorske oblasti – jer to nije tako bitno za ono što hoću reći). Svi – i vladajuća većina (uvek šarena koalicija) i opozicija, tretiraju državu kao nešto SVOJE, kao JEDNU NEDELjIVU CELINU! ( čak se pola u šali govori i “Holandiji, doo“) . Nema idiotskih i zlobnih pitanja u stilu “A, `di su naši novci??“ ili “ Roterdam radi – Amsterdam se gradi!“, ili obrnuto. Ako se radi npr. o obimnoj rekonstrukciji putne mreže, Ministarstvo saobraćaja daje oglas u novinama, sa mapom CELE zemlje i simboličnim znacima gde se radi, uz obaveštenje da je to ZA OPŠTE DOBRO i izvinjenje zbog nelagodnosti. Itd., itd., ...
Preporuke:
0
0
4 sreda, 16 decembar 2009 20:27
paja patak (2)
Večeras se, baš, održava nacionalno holandsko takmičenje - „Nacionalni diktat“ (prenos preko televizije) u pisanju na holandskom jeziku (moralno je obavezno učešće poznatih političara i javnih ličnosti ) uz učešće takmičara iz Belgije (Flamanaca – koji i često pobeđuju) – ovo bi bilo slično takmičenju u Srbiji uz učešće takmičara iz Republike Srpske. Nije da nema regionalnih začikivanja, viceva na račun drugih, suprotnosti Istok-Zapad-Sever-Jug, metropole-provincija, ali sve umereno i bez narušavanja osećaja celine: državne (Holandija) i nacionalne (Holanđani/Flamanci, uprkos istoriji i granicama). Nema Prve i Druge Holandije!
Zašto tako ne bi moglo biti i u Srbiji, u kojoj ipak živi bar 70% Srba? Kada bi bili složni, to bi bilo i moguće, ne bi bile potrebe za nekim autonomijama, regionalizacijama , Prvim, Drugim i Trećim Srbijama! Ne bi – ali preduslov za to je: Opametite se, osvestite se Srbi, dok još nije kasno (ako već i – ne daj Bože, nije)!
Preporuke:
0
0
5 sreda, 16 decembar 2009 21:44
Damir
@paja patak 1 @paja patak 2

Evo odmah idem u kontra napad,kako niste ni jedan realni.
Kad vam ide o Srbiju onda je poredite sa Holandijom ,a Bosni bi radje oduzeli R SRPSKU.
Nezaboravite dok god budete htjeli tudje i vase ce htjeti drugi.Nebilo bi lose porediti Srbiju sa Holandijom ali i Bosnu onda moramo porediti sa Holandijom zar NE.
Hvala
Preporuke:
0
0
6 sreda, 16 decembar 2009 22:39
Miran
Stratfor "nije" obavesten.

Jos je u live-intervjuu(YOUTUBE) 1999.Ricard Holbruk izjavio da "jos ima dosta problema s ljudskim pravima u Vojvodini,SANDZAKU.....)!
Preporuke:
0
0
7 sreda, 16 decembar 2009 23:26
brm
@Damir
ajde da nastavimo da se igramo

@paja patak 1 @paja patak 2

ako paja poredi SRbiju sa Holandijom onda je valda Bosna - Belgija..u Holandiji i Belgiji živi isti narod - Dači, samo su u Holandiji protestanti a u Belgiji katolici, pa zbog verske isključivosti nikako nisu želeli zajedničku državu...baš poput istog naroda - Srba pravoslavnih u Srbiji i Srba muslimana u Bosni..a tu je i drugi narod u Belgiji/ Bosni - Valonci/hrvati...Valonci su Francuzi zadrti katolici koji neće ni da čuju da uđu u laičku ateističku Francusku

eto baš smo se zabavili..a sad ozbiljno
Preporuke:
0
0
8 sreda, 16 decembar 2009 23:50
paja patak
@ Damir : Ako sam dobro shvatio zamerku, mislim da ste me loše razumeli. Ja sam naveo primer Flandrije (severnog dela Belgije), koja je naseljena Flamancima – njihov je jezik holandski i oni imaju zvanični ugovor o jedinstvu jezika sa Holandijom i osećaju da su isti narod – baš kao što i narod Republike Srpske ima isti jezik sa Srbijom i oseća se srpskim. To sve- bez obzira na prošlost i sadašnje granice. Dakle, nisam uopšte imao nameru da na bilo koji način povređujem Vaša osećanja. Ostavimo politiku po strani.
Preporuke:
0
0
9 četvrtak, 17 decembar 2009 00:12
paja patak
@ brm: U suštini, ne radi se o zabavi. Ja sam primer Holandije naveo kao primer za ugled: zemlju u kojoj postoji svest o JEDINSTVU DRŽAVE i pripadnosti njoj, uprkos političkim i regionalnim razlikama. Neko ko živi u Nemačkoj, Francuskoj ili Finskoj mogao bi verovatno da navede i druge primere iz svoje sredine.Primer Flamanaca (severni deo Belgije) sam naveo samo uzgred, kao proširenje tog pojma na narodnosni nivo – i to bez obzira na religiju i državne granice, jer i ceo južni deo Holandije je rimokatolički. Suprotnosti i sukobi između protestanata (severni deo Holandije) i rimokatolika su imale ogromnu ulogu u prošlosti, ali danas su prevaziđene. Štaviše, najveći opštenarodni praznik i jednih i drugih je Sveti Nikola (Sinterklas), koga svako doživljava na svoj način – ali ga svi zajednički grandiozno (i društveno, i porodično) slave. Bilo bi divno kada u Srbiji ne bi postojale regionalne suprotnosti i kada bi svi njeni građani, bez obzira na narodnost, religiju i politička gledišta, bez zanemarivanja svojih posebnosti, osećali da su na prvom mestu Srbi.
Preporuke:
0
0
10 četvrtak, 17 decembar 2009 00:19
Šanga
Dugo je putovanje Srbije prema EU. I možda će to biti samo putovanje. Mađarska, Nemačka, Austrija, Slovenija, Hrvatska i ko zna ko još, imaće gotovo neograničeno vreme da postavljaju nove (u)cene za svoje podrške. Darivanje Statuta i prenetih nadležmnosti je sasvim solidna osnova za te nove (u)cene. Nisu li predstavnici mađarskih partija iѕz Vojvodine rekli - to je (maksimum) zasad i tako prktično najavili nove zahteve na koje se neće dugo čekati. Javnosti je umakla važna činjenica - Statut i prenete nadležnosti nisu, ili nisu prevashodno, Tadićevo ulaganje u buduću podršku biračkog tela u Vojvodini preko koje bi nadoknadio manjak podrške u Centralnoj Srbiji. To je tek delimična isplata računa ispostavljenog za njegov izbor i podršku DS-u (čitaj - sadašnjoj vladi)na prethodnim izborima. Pred nove izbore, kad god do njih dođe, separatisti će ispostaviti novi račun za podršku. I separatisti i Tadić znaju da će novi račun biti još veći jer je led probijen a i simbolika voždovačkih izbora ide na ruku većim apetitima separatista. Tadić u procepu i njegovi koalicioni partneri (van vojvođanskih) neće imati kuda nego da, kada je već zaigrao, da nastavi kako je započeo, kolika god bila cena. Ne plaća lično. Srbija plaća. Dok ima čime. Nego, da li neko zna kada po kalendaru pada zahtev Nemačke da se vrati imovina "podunavskim Švabama"?
Preporuke:
0
0
11 četvrtak, 17 decembar 2009 00:44
Plodovi gneva
Srbija će postati deo EUtanazije kada prizna nezavisnost Kosova i Vojvodine. Treba li Srbija da bude deo Evropske unije?
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 17 decembar 2009 04:23
Srboljub Savic
Stratfor radi svoj zadatak.
[Njegovo carsko... - Predsednik, takodje.]
Nacionalne manjine su tema-"no, no...!" za Srbe,
dok ne postanu manjina.
U EZ nema nacionalnih manjina (mozda zato Srbija
ne moze u EZ?).
Nije bitno sto nacionalne manjine (u bivsoj Jugo-
slaviji )u Srbiji imaju veca prava of Srba.
"Prava nacionalnih manjina" je stalan naslov i
tema svakog ko nema sta drugo da kaze, a smeta mu
sto Srbija jos postoji.
Uostalom:
- Slovenija i Slovenci - nacija, nema manjine,
- N.D. Hrvatska ima Srbe, sa svim sto je manje,
- Crna Gora i Crnogorci-nacija,
- Makedonija-Makedonci i Albanci, a nacija?
- BiH-tesko drzava, a nacije, ni na vidiku.
- Srbija?
> Najnovija Srbija, NDK i APV,
> Nacija?, kosovari i vojvodjani.
Srbe na Kosovu i Metohiji, jos samo koristimo za
politikantske igrice, a "kosovari" ih tamane,
cekaju da deo promeni ovaj svet, a ostale "integ-
risu".
APV vec je uveliko na putu zaokruzenja - drzave
i nacije-vojvodjana ("ko to behu Srbi, jel' to ni
gejaci-juznjaci?").
APV u EZ, Nemacka dobija (svojim uticajem, snagom)
kontrolu Dunava (u pravu je prthodni komenator) i
ostvaruju se uslovi za novi strateski putni pravac,
("bez tih, prokletih Srba").
Ne ljutim se, a jos manje mrzim.
Zalim samo sto mi-Srbi, nesto ne umemo, i umesto
razvoja-boljeg, svom narodu obezbedjujemo nestanak.
Zato Stratfor moze da opet pise "o manjinama",
razlikama APV i Srbije, likujuci zbog jos jedne
"strategic" pobede ("amin!" clanak).
S postovanjem,
S. Savic
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 17 decembar 2009 12:47
Nikola Smolenski
@paja patak: Upravo zato što Holandija potpomaže ovakvo stanje u Srbiji.
Preporuke:
0
0
14 četvrtak, 17 decembar 2009 12:56
Branko
"Iako EU ne želi da vidi dalje komadanje Srbije, što bi samo dodatno zakomplikovalo integracione procese već ionako usitnjenih balkanskih državica u EU,..."

Nešto se ne slažem sa ovom rečenicom. Vatikan stoji iza EU i definitivno želi Srbiju raskomadanu.
Preporuke:
0
0
15 četvrtak, 17 decembar 2009 15:41
@paja patak (1)
A šta su provincije ako ne oblik autonomije? Kao uostalom kantoni, regije, pokrajine, distrikti i slično! Znači mala Holandija može da bude podeljena na 12 provincija, a Srbija NE SME ni na dve,tri. Sam si sebe demantovao, toliko o razumevanju materije.

Inače, DSS, SRS, SPS i ostale nacionalno patriotske partije su usvojile Ustav u kojem piše da Srbija ima DVE pokrajine: Kosovo i Vojvodinu! Ako vam se to ne sviđa, što ste glasali za njega na dvodnevnom (plus noćnom) referendumu? I što ne pitate Koštunicu, Nikolića i ostale što su dali Vojvodini pravo na autonomiju? Baš me zanima šta bi odgovorili.
Preporuke:
0
0
16 četvrtak, 17 decembar 2009 15:48
brm
@ pajo(donalde)
zabavu sam pomenuo ironično, dobro sam te shvatio a posle ovog -"Suprotnosti i sukobi između protestanata (severni deo Holandije) i rimokatolika su imale ogromnu ulogu u prošlosti, ali danas su prevaziđene." - Holandija bi nam stvarno mogla biti uzor - i Bosancima (Damiru) Belgija...umesto Libana i Iraka
Preporuke:
0
0
17 četvrtak, 17 decembar 2009 15:51
@Branko
"Nešto se ne slažem sa ovom rečenicom. Vatikan stoji iza EU i definitivno želi Srbiju raskomadanu."


A zašto onda Vatikan nije priznao nezavisnost Kosova? Koga li se to boje, kad su SAD i druge moćne države to uradile?
Preporuke:
0
0
18 četvrtak, 17 decembar 2009 19:25
Brdarski
Potičem iz stare banatske porodice i znam dobro da je Banat uvek naginjao Srbiji, Srem Hrvatskoj a Bačka Madžarskoj (madžaroni). Videćete vi šta će se ovde, na severu Srbije, početi da događa za koju godinu. Kad je Čanak ušao u salu u kojoj je Rasim osnivao svoju novu partiju, dobio je veći aplauz od Borisa Tadića. Zašto? To je pitanje koje me muči i na koje ne znam odgovor. Možda neko zna?
Preporuke:
0
0
19 četvrtak, 17 decembar 2009 20:33
Ilija Sentomaški
Ovu analizu Stratfora treba uzeti veoma ozbiljno, a ukazivanje prstom na Madjarsku predstavlja nagoveštaj u kom bi pravcu stvari mogle da odu. Političke snage u Madjarskoj koje nisu odustale od zahteva za revizijom stanja uspostavljenog posle Prvog i potvrdjenog ishodom Drugog svetskog rata primirile su se pod kontrolom Eu i NATO pakta, ali su tamo, na pragu vlasti (da se danas održavaju izbori, dobili bi apsolutnu većinu), a ekstremni desničari ujedinjeni sa srodnim evropskim grupama paradiraju u uniformama vremena Horti Mikloša i Njilaša i izvikuju iste slogane ("Mindent visza", "Sve natrag"). Kod nas izgleda da se ne samo ne zna kakvu su ulogu 90-tih godina ove organizacije, posebno one u dijaspori imale u internacionalizaciji pitanja "Vojvodjanske autonomije" i zahtevi da se "jednom za svagda...reši pitanje položaja madjarske manjine u Vojvodini...i ispravi istorijska nepravda" ("počinjena" Trianonskim ugovorom), već i činjenica da se zahtevi kakvi su postavljani prema SRJ i Srbiji nisu postavljali prema Slovačkoj i Rumuniji. Ako ih je i bilo, slovačke i rumunske vlasti su ih sasecale u korenu. Izjave zagovornika autonomije prema kojima "nismo zadovoljni, ali to je sve što smo u ovim okolnostima mogli postići" na koje se aludira u ovoj analizi Stratfora, kao i uloga koju su u svemu imali predstavnici stranke madjarske nacionalne manjine (bez obzira što su maksimalisti koji su sve hteli preko noći ućutkani, a umereni lepo govore) daju za pravo skepticima koji u tome vide početak a ne kraj jednog procesa, bez obzira na iskrenost uveravanja da je evo sada sve to rešeno u interesu celovitosti i integracije Srbije u evropske institucije i svih u Srbiji i Vojvodini i oko nje. Nigde u svetu ništa nije rešeno za sva vremena - svako rešenje za svoje vreme - banalno ali istinito, posebno kad se radi o zemlji podložnoj pritisku...
Preporuke:
0
0
20 četvrtak, 17 decembar 2009 20:41
paja patak
@ @paja patak (1): Onako dodatni znak @ sam napisao da ne bi izgledalo da odgovaram samom sebi, jer Vi niste upotrebili svoju identifikaciju. Znači, Vaše pitanje je ovo: A šta su provincije ako ne oblik autonomije? Kao uostalom kantoni, regije, pokrajine, distrikti i slično! Provincije (bar u Holandiji) – a ono ostalo: kantoni... i slično, ostavljam po strani, jer ne znam. Dakle, provincije u Holandiji nemaju ni najmanju primisao, ni klicu neke državnosti, nemaju glavne gradove i sopstvene Akademije Nauka (pobogu, kakva travestija – Akademija Nauka u jednoj provinciji!). Primerom Holandije sam baš želeo da pokažem veliku važnost shvatanja sopstvene države kao jednog zajedničkog nedeljivog doma (istina, sa više soba), koju ništa iznutra ne sme ni teoretski da dovodi u pitanje – što se za sadašnju Autonomnu Vojvodinu ne može reći!
Preporuke:
0
0
21 četvrtak, 17 decembar 2009 21:39
Živorad Ćosović
Mislim da treba obratiti pažnju na peslednji pasus prevoda. Govori dosta toga. I govori, između ostalog, koliko su kritičari statuta u pravu.
Preporuke:
0
0
22 petak, 18 decembar 2009 10:02
Branislav
Dragi gospodine Brdarski. Ne poticem iz stare banatske porodice, ali sam dugo godina ziveo u Vojvodini, i mislim (na vasu veliku zalost, i ne samo vasu) da se nista posebno i nista tragicno nece desavati u Vojvodini - ni za sledecih nekoliko godina. Mislim da je vasa konstatacija o naginjanju Srema Hrvatskoj, Backe Madjarskoj itd vrlo proizvoljna. Postoji tu (izvestan) problem drugacijeg pogleda iliti svetonazora izmedju Vojvodine i ostalog dela Srbije. Ne kazem da je u Vojvoini sve "izvanredno", ali je cinjenica da je Vojvodina vise okrenuta Evropi (uticaj istorije) nego ostatak Srbije. Turska je svojom vekovnom okupacijom veceg dela Balkna nastaojala i uspela da okupirane zemlje kulturno odvoji od Evrope. Nasao sam podatak da je u Otomanskoj imperiji u XIX veku od muslimanskog stanovnistava bilo cak 98% nepismenih. Dakle uticaj Turske vladavine na porobljene narode je bio je potpuno suprotan teznjama Evrope koja se od doba Prosvetiteljstva bavila skolovanjem dosta sirokih slojeva stanovnistva...
Srbija je prva zemlja koja se oslobodila Turske okupacje - ali je verovatno najduze od svih nekadasnjih balkanskih zemalja koje su bile pod Turskom (verovatno sa izuzetkom Bosne) zadrzala nesto od stare psihologije kao necega sustinski "razlicitog" od Evrope. Kako je povodom Djindjiceve smrti napisao jedan komentator - u Srbiji su pro-Evropski reformatori "lose prolazili". Ako se pazljivije posmatra razvoj Turske posle raspada Otomanske imperije - izleda da je tamo bio mnogo snazniji pro-Evropski preokret u roku od manje od dve decenije nego to je to bio u Srbiji u celokupnom periodu od oslobajanja od Turaka pa do stvaranja Kraljevine Jugolavije...a Turci nisu Evropsk narod. Evropskoj vrijanti razvoja su i u devetnaestom veku bile suprotstavljne druge opcije - recimo S.Markovic i ne samo on. Kako Srbija sa svim tim naporima da se "izbegne" Evropa ( koja je okruzuje ) nije ostvarila dovoljan ekonomski razvoj - bilo bi veoma razumno dati istinsku sansu Evropskom modelu
Preporuke:
0
0
23 petak, 18 decembar 2009 14:44
O zna
@Šanga. Šta je to sporno i zastrašujuće u vezi povraćaja imovine podunavskim Švabama. Pitam Vas da li je OK da tom imovinom raspolažu naši dični "kontoverzni biznismeni" poput Mileta Jerkovića, MK(Kostića), Peconija, Miškovića i dr. Da li bi u slučaju da se ta imovina vrati naslednicima (podunavskim Švabama)radnicima zaposlenim u firmama koje su imenovani prigrabili, bilo lošije nego što je sada, i da li bi državi slabije plaćali porez nego imenovani, (valjda je i to patriotizam ako se državi plaća redovno porez). Napominjem da sam Srbin iz Vojvodine, da ne bude zabune. U ovoj analizi se dosta prostora i značaja daje ulozi Mađarske nacionalne manjine i države Mađarske, što je važan segment, ali po meni ne toliko da bi se zasluge(krivica) za stanje u Vojvodini njima pripisale. Pre bi se trebali zapitati zašto se Srbi iz Vojvodine istiću kao posebni u odnosu na Srbe iz NeVojvodine i zažto je ta posebnost takva da se teži separatizmu. To nije pitanje za Srbe iz NeVojvodine, već za one iz Vojvodine. Pitanje za Srbe iz NeVojvodine je, treba li nam sve ovo, možemo li mi da živimo i bez onih koji neće sa nama, pa makar se oni i srpskim imenom zvali.
Preporuke:
0
0
24 petak, 18 decembar 2009 18:11
Živorad Ćosović
Želim samo da se osvrnem na komentar izvesnog Branislava.
Moje lično mišljenje je da isti sadrži jedan deo fašističkog u sebi.
Ispada po komentaru, da su Srbi, u centralnim i južnim krajevima, manje sposobni od ostalih u Srbiji pa i šire u regionu, da prihvae evropske vrednosti.
Ostalima to lakše ide, verovatno zbog inteligencije, pa treba da žive zasebno u svojim autonomijama sa ovlašćenjima koja prevazilaze slične u Evropi i šire.
Po definiciji, čim se generalizuju shvatanja o narodima ili grupama, na osnovu rase, imena ili geografskog položaja,to je čist fašizam.

Tako dolazimo logički do fazizma tamo gde ga nije popularno tražiti. U drugoj Srbiji.

Branislave, Branislave, odbaci simboliku i okreni se suštini , pa ćeš ako si iskren doći do razumevanja grešaka u svom stavu o navedenom pitanju.
Preporuke:
0
0
25 subota, 19 decembar 2009 09:34
Branislav
Dragi g.Zivorade,nisam rekao ko je koliko sposoban da prihvati evropske vrednosti. Rekao sam da je to delimicno bilo uslovljeno istoriskim uticajima - vrlo razlicita stvar. Istorijska je cinjenica da je Turska na Balkanu nastojala (i uspela) da pokorene narode kulturno odvoji od Evrope. Ostaci te kulturne odvojenosti su se zadzali u delu Srpskog naroda.
Koliko mi je poznato -u Srbiji Milana Obrenovica bila su tri preovladjujuca misljenja. Liberali oko Vladimira Jovanovica zalagali su se za principe evropskog Prosvetiteljstva, naglasavajuci model Francuske i Engleske za model ustavnog razvoja. Jovan Ristic se zalagao Pruski model - naglasavajuci vaznost jake birokratske drzave za ujedinjenje okupiranih Slovena. S.Markovic se opet zalagao za specifican tip demokratije i zadruge. Uticaj liberala nije bio odlucujuci za razvoj Srbije. Tu se radilo o svesnom izboru a ne o sposobnosti ili manjoj sposobnosti. Tako su birali oni koji su vodili Srbiju. Isto tako su u Turskoj posle raspada imprije - ljudi koji su kreirali politiku uprkos otporu konzervativnog stanovnistva - izabrali vrlo drasticnu evropeizaciju.
Preporuke:
0
0
26 subota, 19 decembar 2009 10:22
marco
Za teznju Vojvodjana za autonomijom nisu krivi ni Madjarska ni Vatikan vec politicka elita Srbije. Od 1918. do danas Vojvodina ima tretman okupirane teritorije, jedino pogodne da se iz nje izvlace porezi.Nadam se da ste u pravu i da je ovo tek pocetak. Sto dalje od Srbije.
Preporuke:
0
0
27 subota, 19 decembar 2009 13:18
Živorad Ćosović
U redu Branislave. I dalje mislim da se bez obzira na istorijske okolnosti, narod ne može deliti na više i manje Evropski opredeljene.
Svi su ljudi isti i svi teže istom cilju, manje ili više. Pa i sama Turska aplicira za članstvo u EU.
Pa nećeš valjda reći da je u Rusiji kultura manje razvijena zbog toga što nisu evropski orijentisani.
A Marko za tebe je jasno da želiš što dalje od Srbije.
Preporuke:
0
0
28 subota, 19 decembar 2009 17:42
šarka
Ovakva polemika tačno govori o zbunjenosti Srbskog naroda. Tužno!!! Moje mišljenje je da ovakva analiza Stratforda je problematična, površna, pa i da je istinita govori nam da je Demokratska stranka i Tadić žrtvovao jedinstvo Srbije zarad jedinstva unutar partije i veoma problematičnih i nedefinisanih obećanja nekoga za ulazak negde i prava tamo negde koja bi se u tom slučaju ostvarila???!! Odavno se nosim mišlju da nam je prvo potreban Sv. Sava ( da nas prosvetli), pa tek onda Knez Miloš ( da nas vodi). Bez obzira na sve, moje mišljenje (a iskustvo mi to dozvoljava) da nijednom trenutnom aktivnošću nismo se približili ni Evropi, ni boljem životu. Sve je samo obmana koje će mo biti svesni tek kada pogledamo u svoj novčanik, kada pogledamo svoju decu i vidimo kakvi rastu, kada shvatimo da bez obzira u kom vremenu živimo, najveće dostignuće nije da srušimo kuću koju nam je otac ostavio, već da je nadgradimo, i da na kraju uz sve životna iskušenja ostanemo pristojni. Budemo ljudi. Život, elite, i sve što nas okružuje je onako kakvi smo mi sami. Gledajući ljude koji nas vode zapravo vidimo sami sebe. To što nam se ne sviđa kako izgleda i što nas drugi tako vide znači da moramo da se menjamo. Tek tada će svi oni pristojni, oni najbolji među nama (a što ne priznati da nismo najbolji) izaći iz mraka, i tek tada će nam krenuti. Ako mislite da je ovo neka filozofija, grdno grešite, ovo je sušta praksa, jer samo ponavljači greše dva puta ( a mi to u ovom momentu jesmo). Ko je promenio svoj život a da nije promenio sistem mišljenja i vrednosti pre toga. Niko. U tom smislu ne plašim se ja raspada Srbije zbog drugih, nego zbog nas. Koliko smo mi jaki, toliko će mo i biti uspešni.
Preporuke:
0
0
29 subota, 19 decembar 2009 22:03
Jedan ogorceni Vojvodjanin
Srbija treba da da autonomiju Vojvodini pre svega zbog nas Srba koji zivimo ovde! Medjutim pesimista sam jer Srbija od 88. vodi pogresnu politiku prema nama. Posledica toga je da mnogi od nas sve cesce razmisljaju o tome da li je Vojvodini najbolje da ostane u Srbiji ili ne...
Preporuke:
0
0
30 subota, 19 decembar 2009 23:00
Jedan ogorčeni Srbin
Vojvodina nema apsolutno nikakvih razloga da se
tretira drugačije od drugih delova Srbije,ta tzv.
autonomija je komunističko-boljševička relikvija.
Srbiji je potrebna decentralizacija uz primenu
Evropske povelje o lokalnoj samoupravi a zna se
šta on donosi,statut i zakoni koji trebaju da se
donesu za Vojvodinu je čisti akt separatizma koji
nema veze sa logikom.
Toliko je prozirno to " Vojvođanstvo" od jedne manje
grupe Srba ,u principu karijerista koji bi želeli
svoj deo kolača po svaku cenu,da ponekad mislim,
zar stvarno ti ljudi misle da smo mi reterdirani.
Bukađžije iz Vojvodine su manje grupe koje svakako
zastupaju partikularne interese,uostalom nije
Vojvodina glasala za ovo što sada imamo na sceni i
lepo je "Šarka" napisao da se mi treba da bojimo ljudi iz našeg korpusa,,oni su protagonisti nove
nacije "Vojvodjana",no pasaran,izbori i čao! Buka
se zaista daleko čuje...!!! Pozdrav Dijasporac!
Preporuke:
0
0
31 nedelja, 20 decembar 2009 15:26
Nikola Cvetanović
Nije mi jasno kakvim to "položajem svoje nacionalne" manjine Mađari mogu da pritiskaju Beograd?!

Znam dosta Mađara, niko se nikad nije žalio, a i na šta bi?! Dokumenta na maternjem, mogućnost vođenja sudskih i upravnih postupaka na svom jeziku, škole na sopstvenom jeziku, televizijski program, kulturna autonomija, ustavom garantovana zabrana nasilne asimilacije, saveti za međunacionalne odnose u nacionalno mešovitim opštinama...

Jedino što im ne damo teritorijalnu autonomiju na krajnjem severu, ali da im ne bude malo mnogo?!
Preporuke:
0
0
32 nedelja, 20 decembar 2009 15:40
Tanin
Gospodine,
Nedavno sam donji tekst poslao "Politici" ali mu njihovi inkvizitori nisu dopustili pristup medju komentarima. Sada su i vasi inquizitori uradili sa sljedecim tekstom: "Idite, ogorceni Vojvodjaninu, idite sa srecom ali idite iz Srbije". Sta je u ovom komentaru, kao i u onom nize, gresno da bi zahtevalo zabranu publiciranja?

"Gospodine Briza, za nas koji nesto znamo o IWPR i CK SKJ, za koje ste, kako sami kazete, svojevremeno radili, dovoljno govori o Vama - ko ste i sta ste. U retrospekt, mislim da je g. Vukadinovic bio i suvise obazriv i uctiv prema Vama". (Pismo Politici 17.12.2009) http://www.politika.rs/index.php?lid=sr&show=rubrike&part=comment_thanks&int_itemID=116073
Preporuke:
0
0
33 nedelja, 20 decembar 2009 16:34
Konstantin
Za rešenje pitanja Vojvodine potreban je srpsko-mađarski kompromis. Određene teritorije na severu Bačke i Banata treba vratiti Mađarsakoj. Bolje da izgubimo deo Vojvodine nego celu. Sa druge strane pošto su najveći autonomaši Srbi, pitam se dali Srbi u Vojvodini zaslužuju da žive u Srbiji, u isto vreme kad se Srbima u BiH, Kosovu, Crnoj Gori i bivšoj RSK, koji to žele, takvo pravo brani. Srbija se previše proširila na severu 1918. i to samo tamo gde nije bilo jakih nemačkih i austrougarskih trupa. Srbija i Srpstvo treba da se trude da stvore jaku i kompaktnu državu na području tzv. uže Srbije, Kosova, Crne Gore i BiH,a da bi to postigli i zadržali ove buduće tekovine Srbija mora da uđe u Svetsku trgovinsku organizaciju, EU, a i u NATO.
Preporuke:
0
0
34 nedelja, 20 decembar 2009 20:50
Jedan ogorceni Vojvodjanin
@Jedan ogorceni Srbin
I drugi delovi Srbije treba da dobiju autonomiju ja to nigde ne sporim. Medjutim Vojvodina se razlikuje od ostalih delova zato sto ima drugcije istorijsko iskustvo i zato sto se najvise para odliva iz nje. Nemojte da me etiketirate kao separatistu jer ja jos nisam doneo definitivnu odluku po tom pitanju. To da li cu ja i vecina Srba u Vojvodini biti za nezavisnost ili za opstanak u drzavnoj zajednici sa Srbijom najvise zavisi od same Srbije tj. od toga kakva ce ona zemlja da bude. Ukoliko Srbija brzo krene ka EU i pocne ekonomski da napreduje naravno da ja tada necu biti separatista. Ali ako se nastavi priblizavanje Putinovoj Rusiji i monopol Miskovica verujte da ce malo ko zeleti da Beograd ostane glavni grad! Ne znam da li ste svesni toga ali prodaja NIS-a Gaspromu je jedan slucaj koji je mnogo udaljio Vojvodinu od Srbije! Mislite o tome...
Preporuke:
0
0
35 ponedeljak, 21 decembar 2009 23:30
Milan Pavić
A zasto niko ne slusa gradjane Srema,Sremci su za region u sastavu Srbije. Sremci smatraju da su Macva i Sumadija isto sto i Backa i Banat, tj.da su svi regioni deo drzave Srbije. Sremci bi sa svojim regionom razvili Srem, a Macva je kultrno Sremcima bliza od Backe, tako da bi Srem bio tkivo drzave Srbije. A kad bi dobio autonomiju, naravno sve u skladu sa ustavom Srbije, kao njen neotudjivi deo, Srem bi mozda bio najbogatiji deo Srbije, koja bi vise prosperirala sa malim efikasnim regionima, jer bi mala sremska administracija imala 16-18 poslanika, sa svojim predsednikom izvrsnog veca i sedistem u Sremskoj Mitrovici. Srem ne bi placao proviziju posredniku Canku u NS, imao bi direktan kontakt sa Vladom u Beogradu, predstavnistva u inostranstvu gde bi promovisao Macvu, Sumadiju, Banat, Backu i ostale regione, i državu Srbiju,sve u skladu sa Ustavom.Srbija nije Spanija, Nemačka, nema 50 ili 80 miliona stanovnika, i treba da se ugleda na model decentralizacije Irske, Švedske, Finske. Mali regioni, autonomija iskljucivo ekonomskog karaktera sa malom administracijom. Sremce ne interesuju izmišljene akademije, institucije gde će da glume ligaši. Sremci se kulturno razlikuju od Hrvata, Hungara iz Bačke, takozvasnih Vojvođana. Srbija treba da da prava manjinama po evropskim standardima, a decentralizacija je naše unutrašnje pitanje. Ne može niko na nedemokratski način da kaže da Srem ne može da bude region ako Srbija to dozvoljava.Srem će sigurno biti najbogatiji u Srbiji ako dobije pravo na svoj region u sastavu Srbije u skladu sa Ustavom. Ako Banat to traži to pravo treba i njima dati, razvoj je u malim regionima i malim administracijama,nismo Nemačka treća sila sveta pa da možemo da finansiramo ogromne administracije. Za Srbiju su spas mali regioni sa 16 do 22 poslanika najviše, i bez birokratije u NS koju plaća sremski seljak, mi to znamo.
Preporuke:
0
0
36 utorak, 22 decembar 2009 01:26
Ogorceni Sremac
Sremci su jako ogorceni sto se nasa vlada ne ugleda na model decentralizacije Irske,Finske Svedske Norveske itd pa nismo mi Italija,Spanija da imamamo 50 miliona stanovnika pa da kopiramo njih.Sremci hoce svoj region sa svojim regionalnim izvrsnim vecem od 16-18 poslanika predsednik izvrsnog veca naravno sve u skladu sa ustavom Republike Srbije jer smo novim ustavom legalizovali da stare pokrajne mogu ostat a i ukinut se Sremce ne interesuje izmisljene Akademije institucije koje forsiraju hrvati i madjari iz Backe takozvani Vojvodjani na steu Sremskog seljaka koji ce da plati njihovu glumu.Decentralizacija Srbije mali regioni sa malom Administracijom Srbija u EU postovanje ljudskih prava po najvecim standardima EU i porucujemo DS iz Srema da bi dobro bilo za SRem a i drzavu Srbiju da Srem ima svoj Region u sastavu Srbije naravno sve u skladu sa ustavom.
Preporuke:
0
0
37 utorak, 22 decembar 2009 13:36
Jedan ogorčeni Srbin
Sva dostupna literatura o decentralizaciji a takođe
i praksa, dokazuje da je sadašnja AP Vojvodina samo
boljševičko-komunistički artefakt,efikasnost i bilo
kakva efektnost se ne mogu realizovati u takvoj
tvorevini " roba je uvek skuplja preko posrednika"
, o dezintegraciji srpskog korpusa ne treba ni raspravljati,akademije itd!
Preporuke:
0
0
38 utorak, 22 decembar 2009 20:07
Jedan ogorceni Vojvodjanin
@Jedan ogorceni Srbin
Prosle godine vecina je dobila izbore sa pricom o sirokoj autonomiji Vojvodine, dakle gradjani to zele. Vojvodina ima svoje specificnosti u odnosu na ostatak Srbije i to se mora uvazavati. Na kraju vracanje autonomije na nesto siri nivo od one koju je predvidjao ustav iz 74. ce od Vojvodine napraviti lokomotivu zemlje i sa druge strane saseci svaki separatizam u njoj.
Preporuke:
0
0
39 sreda, 23 decembar 2009 16:31
Boba48
@Jedan ogorceni Vojvodjanin

Poštovani,

želim ti mnogo sreće (trebaće ti) u mađarizovanoj Vojvodini. Javi se za koju godinu ako ti budu dozvoli de se još nazivaš - SRBIN.

Poruka za Branislava

Potraži i pogledaj malo više literature (makar turističke informatore)o jednoj državi (u ovom slučaju Turska), pre nego izneseš stavove.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner